znaczenie wody

Organizm człowieka to ogromna masa wody i zawieszone w tej wodzie związki organiczne i mineralne uformowane w tkanki i narządy. Woda jest "przewoźnikiem" wszystkich substancji do wszystkich zakątków organizmu. Dzięki wodzie zachodzi w naszym organizmie cały proces oczyszczania. Bilans wody-wody pobranej i oddanej przez organizm musi być zrównoważony- Czyli powinniśmy dostarczyć tyle wody, ile jej wydalamy. Człowiek praktycznie nie ma wpływu na oddawanie wody w oddechu-podczas wysiłku (np . biegu) oddycha szybciej i traci więcej wody. Podobnie wygląda pocenie. Wysiłek zazwyczaj je nasila. Dodatkowy wpływ na wydalanie wody z oddechem ma temperatura-zarówno własna organizmu jak i otoczenia (chorzy w gorączce pocą się więcej, oddychają szybciej; podobnie w upalne lato). Dla dorosłego człowieka ten bilans zamyka się w wartościach 2,5-3 litry a u dziecka 1,5-2,5 litra.
U małego dziecka zapotrzebowanie na wodę jest niewiele mniejsze niż u dorosłego człowieka. - Jak to tłumaczyć? Organizm dziecka reaguje na zaburzenia gospodarki wodnej- znaczniej burzliwiej niż u dorosłego człowieka i są one dla organizmu dziecka niesłychanie groźne. Dziecko traci znacznie więcej wody w sposób, na który nie ma wpływu ani ono samo, ani żadna opieka. Po pierwsze oddech - u dziecka jest szybszy niż u dorosłego ( dziecko 25-40, dorosły 16-26 ). Drugą drogą utraty wody jest skóra. Mniej sprawne, bo niedojrzałe są również nerki i tą drogą także ucieka z organizmu więcej wody niż u dorosłego.

Woda dostarcza do organizmu substancje odżywcze oraz wyprowadza z organizmu produkty przemiany materii - tj. związki chemiczne, których organizm nie potrzebuje lub nie umie wykorzystać. Gdy wody jest trochę mniej dorosły organizm więdnie, zaczyna oszczędzać wodę dla tych narządów, w których jest ona najbardziej konieczna - zatem zmniejsza pocenie, ogranicza wydalanie moczu, zatrzymuje nawet wodę ze stolca (ponad połowa zaparć u dzieci i u dorosłych spowodowana jest przez niedobór wody w organizmie). W procesie przemiany materii powstają substancje chemiczne lub toksyczne zbędne dla organizmu człowieka, które powinny być wydalone. Oczyszczanie zachodzi głównie poprzez usuwanie związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie - pot i mocz. Przy braku dostępnej ilości wody, nie wszystkie toksyny mogą się w niej rozpuścić. Te, które pozostały są odkładane - głównie w tkance tłuszczowej ale również w mięśniach, wątrobie, mózgu. Bardzo gęsty mocz płynie przez nerki wolno i z olbrzymią ilością niesionych zanieczyszczeń. Niektóre wytrącają się jako osad (piasek nerkowy). Z tych ziarenek z czasem utworzą się duże kamienie. Odkładane w różnych narządach toksyczne substancje organizm próbuje neutralizować, przerabiać lub blokować je tak, aby nie mogły wejść ponownie w obieg. Różne narządy - wątroba, mięśnie, nerki, mózg, tkanka tłuszczowa mają różną zdolność magazynowania tych związków bez osłabienia funkcji, którą spełniają. Najczulszym z nich jest mózg - bardzo wrażliwy na zatrucia, odwodnienie i niedotlenienie. Mózg człowieka to niezwykle skomplikowana i wielofunkcyjna maszyna elektronowo-chemiczna, zawiadująca funkcjonowaniem całego organizmu.

Dlaczego boli głowa? Z braku tlenu. Niedotleniony mózg zatrzymuje wodę, puchnie i uciska na opony. To one bolą! Po całodziennej bieganinie po mieście po pracy nieraz wpadamy do domu z pękającą głową. Ból nie daje możliwości odpoczynku, często nawet snu. W ciągu ponad dziesięciu godzin dostarczyliśmy ok. 400-500 ml płynów - nerki nawet nie próbowały działać, bo zwyczajnie nie było wody. Tymczasem nasz organizm funkcjonował spalał białka, tłuszcze, cukier - choćby z własnych zasobów i produkował - to, co trzeba i to, co należało wydalić. Ponieważ brakowało wody, to nie miał możliwości się oczyścić- zatruty mózg obrzękł- aby zmniejszyć stężenie toksyn- i znowu uciskał na opony. To one bolą wielu dorosłych. Rodzice dzieci zgłaszają lekarzom podobne zespoły objawów : - częste bóle głowy, czasem codziennie;


- trudności w koncentracji;
- znaczną nerwowość;
- trudności z zasypianiem;
- często niechęć do życia;
- często trudny do sprecyzowania niepokój.

Medycyna nazywa taki zespół objawów zespołem permanentnego zmęczenia. Jest to permanentne odwodnienie. Coraz głośniej mówi się o potrzebie picia wody. Wielu ludzi posłuchało i dziś mówią, że nie czują głowy, chociaż wiedzą, gdzie jest. Nie ma żadnej przesady, gdy mówimy o wodzie, że jest eliksirem życia. Jest również bardzo istotnym gwarantem zdrowia. Należy pamiętać by po każdym zabiegu na łóżku masującym LUX lub ULTRA LUX uzupełnić nasz organizm w wodę a także w ten sposób przyspieszymy proces oczyszczania z toksyn. A najlepszą wodą jest woda jonizowana, która najszybciej dociera do komórek i nie musi być już przerabiana przez organizm na heksogenową strukturę (patrz jonizatory wody).